Od gier do pracy zawodowej
Marzeniem większości chłopców w XXI wieku jest zostanie programistą gier komputerowych. Nielicznym się to udaje. Co prawda programista Java to również ciekawy zawód i wystarczający powód do zadowolenia, to jednak marzeniem jest programowaniem aplikacji do gier.
Rynek gier rozwija się bardzo dynamicznie, co za tym idzie firmy rozwijające się w tej dziedzinie poszukują coraz młodszych kreatywnych programistów, niekoniecznie z wykształceniem, ale z umiejętnościami do programowania i interesującymi pomysłami. To właśnie tacy pasjonaci, zapaleńcy i marzyciele są potrzebni producentom. Widza oni rynek ze strony użytkownika, całkiem w innej perspektywie. Nie są skażeni nastawieniem na zyski, ale na to, by gry były ciekawe, rozrywkowe, lubiane i popularne. W wielu przypadkach taki programista nie tworzy dla pieniędzy ale dla sławy, dlatego by mówiono o nim.
To ważny element motywacyjny nie występujący w innych profesjach, a nawet w profesji programisty, ale w innej branży. Programowanie gier komputerowych odbywa się w zawrotnym tempie, często na bieżąco, nieustannie, dlatego też zespół programistów jest bardzo duży. Co więcej coraz częściej zespół ten tworzą osoby z różnych krajów, mówiące różnymi językami i pochodzący z różnych kultur. Dzięki tej różnorodności gry są wszechstronne i coraz lepsze.